Tatula - Boru çiçeği


Aslında aşağıda resmi olan bitkiyi tanımıyordum. Apartmanın bahçesinde yetişti. Çok güzel çiçekleri var.

Fotoğrafını çekip internette sordum Tatula veya Datura stramonium dediler.

Şeytan Elması , Şeytan Otu , Cehennem Çanı , Trampet Yapılı Çiçeginden dolayıda Şeytan Trampeti ve Melek Trampeti gibi isimleri de varmış.

Zehirli ve çocuklar için dikkat edilmesi gereken bir bitki imiş. Ama aynı zamanda da şifalı bitki oldukça yararları yazıyor internette. Boru çiçeği de deniyor. Alt resimde açmak üzere olan çiçeklerde boruya benziyor :))

Faydalarından bazıları :

Sinir sistemini teskin eder. Parkinson, yüzdeki sinir ağrısı sinirsel astım, ruhi bunalımlarda kullanılır


Tanıtım :Patlıcangiller familyasından; 3 - 100 cm boyunda, dik gövdeli, bir yıllık otsu bir bitkidir.Yaprakları saplı, büyük, oval ve kenarları tam, az girintili veya lopludur. Çiçekleri beyazdır. Meyvesi, çok tohumlu bir kapsüldür. 10 kadar türü vardır. Bunlardan datura metel ve datura stramonium yurdumuzda yetişir. İlaçlarda yaprakları ve tohumları kullanılır.

Diğer Faydaları :Nefes darlığını giderir. Astımda faydalıdır. Uyuşturucudur. Spazm giderir

Aşağıdaki sitelerden bilgi alabilirsiniz. Başka bilgi gönderen olursa yayınlayabiliriz.

Ben bu araştırmayı yapana kadar kapıcımız ot diye atmış. İyi ki fotograflarını önceden çekmişim.
:)

5 yorum:

Adsız dedi ki...

Thank you, I have recently been searching for information about this topic for ages and yours is the best I have discovered so far.

Adsız dedi ki...

Bu bitkinin tohumları basurun her çeşidini tedavi eder.Yalnız zehirli bitki olduğundan kullanmakta çekinildiğinden ,kullanırken tohumun adetlerine dikkat edilirse hiçbirşey olmaz.Kullanımı şöyledir.
sabah aç karna 80 kg kilo için 14 adet tohum tanesi ağızda çiğnenir(daha az kilolar için 11 adet hohum tanesi)ve üzerine bir(1)bardak su içilir Bir saat sonra kahvaltı yapılır. Bu tedavi 21 gün basurunuz bitse dahi devam edecek.
Allah (CC)şifalar versin.Rızasını kazanırız inşallah

Adsız dedi ki...

Merhaba,
Ben bu bitkinin tohumuyla zehirlendim. Bazı tanıdıklarım hemoroid tedavisi için kullanıyormuş ama ben misafirlikteyken çörekotu zannedip yoğurda karıştırıp yedim. Aldığım doz bir yemek kaşığı kadardı, yani yaklaşık 700 tohum. Yarım sat kadar sonra ddaralma, baş dönmesi, şiddetli ağız kuruluğu ve sık idrara çıkma belirtileri başladı, ardından bilinç kaybı devreye girdi.Bu etkiler gece 12:00 da başladı ve bir sonraki sabaha kadar bilinç kaybı etkileri devam etti. Ambulansla hastaneye kaldırılmışım. birkaç hastaneye gitmek zorunda kalmışım ancak hiçbirini hatırlamıyorum. İşlevsel olarak her türlü hareketi yapabiliyor olmakla birlikte konuşma bozukluğu, hızlı ve alakasız konuşma durumları gözlenmiş. Ben bütün bu süreçten sadece belli anlara ait kareler hatırlıyorum. Acil ve nöroloji bölüm tetkiklerinde herhangi bir sonuç alınamadığı için durumu psikolojik diye tanımşadılar. Acilde kan tetkiklerinin dar kapsamlı yapılması sebebiyle durum teşhis edilemedi. Oysa ki; göz bebeklerimdeki aşırı büyüme sebebiyle görme kaybı da yaşıyordum. Sonradan yaptığım araştırmalarda gördüm ki aşırı doz uyuşturucunun en bariz belirtisi göz bebklerinin büyümesiymiş. Bu durumda teşhisin konulamamış olması endişe verici. İkinci kez aynı tohumu yine çörekotu zannedip yerken ev sahibinin durumu farketmesi, dolayısıyla bana engel olması ve yarım saat sonra aynı belirtilerin başlaması üzerine biz durumu anladık. Başkaları da benzer riske maruz kalmasın diye de tohumu alıp beni gören bütün doktorlara götürüp geri bildirim yaptık. Kanaat şudur ki; yoğurt ile tüketmiş olmamdan dolayı mutlak bir ölümden kurtuldum. Ancak hala bu kadar yüksek dozda zehiri almış olmamın vücuduma, organlarıma vermiş olabileceği bir hasar olup olmadığına dair sağlıklı bir bilgiye ulaşamıyoruz.
Hekimlerimizin de, bitkisel ilaçları kullanan kişilerinde çok dikkatli, bilinçli olması gerektiği kesin. Ben yaşadığım deneyimi faydası olur umuduyla sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü; bu bitki herkesin ulaşabileceği kadar ortada. Ben şimdi iyiyim yada öyle görünüyorum, hala görme kaybı tam olarak düzelmedi ama yakında o da düzelir diye umut ediyorum.
Herkese sağlıklı, huzurlu günler dilerim...

Unknown dedi ki...

bir arkadaşım bu bitkinin tohumlarından fazlaca bilmeyerek yedi ve ölümden döndü fazlası o kadar tehlikeli ölüme kadar gidebilir

Unknown dedi ki...

bir arkadaşım bu bitkinin tohumlarından biraz fazlaca bilmeyerek yedi ve ölümden döndü fazlası o kadar tehlikeli