Arabanızın buz tutan camlarına


Aşağıdaki çözümler denenmemiş yabancı sitelerdeki forumlara gelen yazılardan çevirdiğimiz bilgilerdir. Güzel kendin yap türü çözümler. Yani arabanızda denemeden önce başka bir önemsiz yerde denemeniz iyi olur.

-Arabanızın camının buzlanmasını önlemek veya azaltmak için bir gece önce camlarınızı aşağıdaki gibi işlemden geçirin. 3 ölçü sirkeyi 1 ölçü su ile karıştırıp bir püskürtme (camsil kutusu gibi) kutusuna koyun. Cama gece püskürtün. Camın buzlanmasını önleyecekmiş.

-Önceden yukardaki çözümü yapamazsanız ev tipi buz çözücü de yapabilirsiniz. BUnun için tuvalet ispirtosunu su ile karıştırabilirsiniz. 1 ölçü su ve 2 ölçü alkol (tuvalet ispirtosu).

-Bir ev püskürtme şişesi kullanabilirsiniz. Izopropil alkol (%70 iyi olur ama %50 de işe yarayabilir) ve 1 kaç damla bulaşık deterjanı (el ile bulaşık) ile karıştırın. Cama serbestçe püskürtebilirsiniz. birkaç dakikada buz camdan kalkabilir. :)

Yandaki fotograftaki gibi havalarda mecbur kalırsanız riske girip deneyin, bakalım ne oluyor.

Ya da otomobilinizi riske atmadan ve uğraşmadan yapı marketlerde veya büyük marketlerde satılan hazır buz çözücü şişelerden satın alabilirsiniz .

Not: Camlarınızda sıcak su kullanmayın, çatlama olabilir
Bakalım bu yazı kaç günde diğer bloglarda kopyalanacak :)
Bu blogdan alınca link vermek zorunda hissetmeyenler var da :)