Basit bir graffiti uygulaması

Graffiti kimilerine göre bir sanat sayılıyor kimilerine göre ise vandalizm. Duvar yazılar ve resimleri ile duygu ve düşüncelerini anlatmak isteyenlerin yaptığı çalışmalara deniyor. Genelde spray boya kullanıyorlar ama başka boyalar da kullanılabiliyor. Birçok ülkede genelde yasaklanmış durumda. O yüzden graffiti sanatçıları takma ad kullanıyormuş.

Bence güzel yapılırsa bir sanat dalı.

Şehirlerde bomboş duran duvarların bir kısmı graffiti sanatçılarına ya da ressamlarına ayrılabilir. Tabi görüntü kirliği yaratmayacak şekilde.

Yabancı ülkelerde çok detaylı gerçekten sanat eseri duvarlara rastlanmakta iken bizde hala çok basitleri var. Ya da ben görmedim.

Bu fotografı Istanbul da bir ara duvarda çektim. Büyük bir ihtimalle bu çalışmayı yapan vakti olsa veya izin verilse çok daha güzelini yapabilir.

2 yorum:

Çay Saati dedi ki...

Bence de bazıları sanat eseri gibi.Özellikle yurdumuzda insanlar giysilerinde bile renk kullanmaktan çekiniyorlar.Hiç olmazsa bu sayede duvarlarımız renklensin.

Arsalar İstanbul Emlak Platformu dedi ki...

'' Öğretmenim, tuvalete gidebilir miyim?''

Yukarıdaki cümle, öğrenim hayatımız boyunca sıkça sorduğumuz sorunların başında geliyor, değil mi? Yıllar sonra, Adıyaman'ın Gerger İlçesi, Kaşyazı Köyündeki Karük İlköğretim Okulu'ndaki manzarayı "Haberturk İnternet Haber Sitesi'nde" görünce; ' Meğer şanslı azınlıktanmışız ' dedim kendi kendime.

Evet, yanlış duymadınız. Ben ve bu yazıyı okuyan sen, şanslı azınlıktanız. Anadolu'da bir çok okulun türlü fiziki sorunlarını, öğretmen eksikliğini duyardıkta, insanın en temel ihtiyaçlarından birisi olan tuvalet ihtiyacını gidermenin başlı başına bir sorun olduğunu aklımıza getirmezdik. Onca yetersizliklere rağmen Karük İlköğretim Okulu'ndaki bu çağdışı manzarayı eğitim neferimiz Ahmet Elmacı sayesinde öğrendik.

Haberturk İnternet Haber Sitesi'nde yayınlanan ' Tuvaletsiz Okul ' haberi bizi harekete geçirdi. Hem gelecek nesillere kalıcı bir temizlik alışkanlığı kazandırmak hem de okullarımızın olmazsa olmaz bu fiziki zorunluluğunu hayata geçirmek adına; www.okulumuzatuvalet.org sitesi altında '' Okulumuza Tuvalet '' adlı projeyi hazırladık.

Karük İlköğretim Okulu'ndaki bu geri kalmış manzara ne ilk ne de son...Fakat bu olumsuz manzarayı düzeltmek bizlerin elinde. Karük İlköğretim Okulu'nda olduğu gibi Anadolu'nun birçok köyünde çocuklar sizlerin desteklerini bekliyor... '' Okulumuza Tuvalet '' projesi ile sizde bu harekete ortak olun...

www.okulumuzatuvalet.org
destek@okulumuzatuvalet.org